14.07.09

Kõue kaardiprojekt(lukus)

Viimane kaardiversioon (2.9.9) - Kes on arvanud, et vahepeal palju läbiräägitud-vaieldud-esitatud Kõue kaart on unarusse jäänud, mõelgu ümber - et kunagi KOPist veel kopikat saada, on mul vaja kasvõi ise paari kuu pärast mõned tuhanded kaardid söepliiatasist välja imeda, tõenäolisemal juhul ikkagi mingi kujundus trükipressi alla anda.

Viimased päevad olen tegelenud uue maaameti aluskaardiga, mis ametist saadaval vaid rasterformaadis. ligi 10000 x 10000 pikslit lehel (lehti kokku 24), ei jätku tava arvutil mälupesi, et aluskaarti ilma skriptimata töödelda. Esialgne aluskaart (paljustki kribust puhastamata) aga on antud versioonil all.

Kuidas käib töökorraldus hetkel? Kusagil septembri lõpuni on aega firmadel, kõikidel teistel, kes soovivad ennast kaardile panna, aega esitada oma andmed, logod fotod projektijuhile või minule otse. Antud kaardiversioonil on logodega varustatud Võtikmetsa, Kõue Rahva Maja, Alansi 4x4, Roositalu, Sarapuu koduloomuuseum.

Oktoobris seega läheb alles tõsiseks tööks, ehk lõpliku kujunduse paikapanemiseks. Kes jääb teenusepakkujatest kaardi ette, kes taha? Mil viisil täpselt firmasid jagada ja paigutada - ma ei tea seda enne, kui valim koos. Mis juhtub üritustega, küladega, kes ennast üles ei anna? Sel juhul tuleb neil arvestada kas avaliku info kasutamisega nende kohta või on vaja juhtival külaliikumise eksperdil-maaelu propageerijal ehk allakirjutanul, nende kohta lühikokkuvõte teha.

Nüüd jõuame ka kaardi teise külje juurde. Uue, ilusa aluskaardi kasutamise tõttu saab lisaks Paunküla maastikukaitseala detailkaardile olema seal veel Ardu ja Habaja keskus. Külaliikumise kaardist olen juba rääkinud, valged, ehk koomas (juhtimiseta) külad saavad endale identiteedi allakirjutanu või kellegi muu sule läbi. Hetkel ei hakka midagi palju rohkemat lubama, sest võib ruumipuudusse jõuda.

Millega hetkel tegelen? Paljud uuendused on veel paberil, aretan neid külge, mõned pisiikoonid muutuvad arusaadavamaks, mälestuskivide andmebaasi on oodata järgmises versioonis, võib saada ka korrektse pärandkultuuri nimistu.

Võiks arvestada, et tõenäoline antud postituse lugeja võib saada endale aasta lõpus antud kaardi või kaks, seega palun kommentaare, parandusi, täiustusi. Olen Teie teenistuses.


Vanem info:

Järjekordne kaardiümarlaud toimub Kõue Rahva Majas 12.07.09 kell 11, hetkel kaardigraafika apdeiti ei ole, küll aga on kogunenud infot juurde ja sihte, kuidas edasi minna. Vallavanem on vahepeal kiitnud antud projekti: "Kui telliks suurelt tegijalt lahenduse, oleks see standard - hea, et meil on endal kartograafia alal päedevaid inimesi - saame projektiga rohkem mängida, kasutada innovaatilisi lahendusi, andes valmis tootele rohkem lisaväärtust."

Just sain kätte Habaja ümaralua protokolli, mulle meeldib, kui põimitakse peent huumorit ka kõiksugu ametlikesse surmtähtsatesse juttudesse, aga selle protokolli ja vallas käigu tõttu paistab tulevat uutmoodi kompromiss: Muistised ja pärandkultuur jäävad esiküljele, veel arvele võtmata objektid rändavad kaardi taha, konkreetsemate küla kirjelduste juurde.

Pärandkultuuri, mis hõlmab paljusid mahajäetud talukohti, tähtsusest ei ole paljud aru saanud, arvatakse, et mis see ikka on, mingi talu, mida pole. Tegelikult võiks see olla Kõue kandile üks väga iseloomulik identiteet - mahajäetud talukohtade paljusus - vundamendid on olemas, talu peale võib neid olla päris mitmeid. Põlluehitusebuum siia ei jõudnud, küll on aga vanu kohti palju alles. On väga palju inimesi, kelle jaoks mahajäetud talukohad on magnetid - rahulikud, ajaloolised, mõtlikud, kenad paigad. Üks antud kaardi uudsuse argument on, et esimesena kuvame pärandkultuuriobjektid füüsilisele kaardile.

On saabunud ka AKL külade tutvustus:

Alansi-Kirivalla-Lutsu Külaselts moodustati 13.märtsil 2009 selleks, et kolme küla inimestel oleks rõõmsam elu, et võetaks koos erinevaid asju ette, hoitaks vanu ja loodaks uusi traditsioone. Külaelanikud ehitasid ühiselt küla kiigeplatsi ning tegelevad selle edasise arendamisega. Oma toimetustest teavitavad nad avalikkust ajaveebis www.kylaelu.blogspot.com

Kontseptsiooni kohaselt tulevad kaardile vähemalt külaseltsid, ilmselt ka muud - piirkondlikud ühtehoidmisorganisatsioonid ei ole hetkelised nähtused muu kaduva taustal, kaardi levitamis ja eluiga ei ole nii pikk, et külade grupeeringuid välja jätta.

Näeme Pühapäeval!

Põhilised uuendused viimases versioonis (27.06) - selgem kontseps, leppemärkide seletusi, vapp, uued aluskaardi värvid (aluskaart läheb ilmselt täielikult uuendusele), üldiselt võiks rääkida rohkem mida veel ei ole, näiteks selgeid grupeeringuid "Aktiivsete teenusepakkujate" juures, arhitektuuri juures, see kõik tuleb, kui on rohkem materjali paika loksunud, samuti on algvariant teisest poolest, mida veel ei kannata avalikustada. Habaja koosolekult ootan täissoditud parandatud kaarti, tekstina ja piltidena piirkonna asju, mida kirjeldasin eelmises postituses.

Põhilised uuendused viimases versioonis (08.06) - Veekogude nimetusi juures, Paunküla hooned tõstetud Paunküla Seltsi soovil nende territooriumile, pärandkultuuri all mõned väiksed pildid, värvikoodide lahtiseletus, jne.

Rõõsa küla saatis vahepeal oma lühitutvustuse:

Rõõsa - Eesti Šveits

Rõõsa küla asub vaheldusrikka looduse keskel oma 7 järve, metsaste mägede, soode ja rabadega. Küla läbib Tallinn- Tartu mnt. 3 variandis:
ajalooline Postitõlla tee
vana Tallinn- Tartu mnt
tänane Tallinn- Tartu mnt
Siin asub ka Paunküla Maastikukaitseala, kuhu on rajatud matkaradu ja piknikuplatse. Matkarajad läbivad paljusid legendidega seotud kohti. Siinses looduses leidub erinevaid looduskaitse all olevaid taimi. Kõike seda võite näha Eesti Šveitsis- Rõõsal.

Väga konkreetne ja kena legend, meeldejääv tunnuslause!

Sinu küla võib olla kuitahes uhkete majade ja ülbete inimestega, aga kui Su küla esindaja ei ole saatnud septembriks mulle küla lühitutvustust, jääb see koht kaardile, kui must auk - koomas küla.

Suve jooksul toimub kolm ümarlauda, kus saab kõike kaardisse puutuvat arutada, õiendada ja luua, kohtumiste ajad peaksid ilmuma juunikuu Kõue Kuulutajas, võta osa ja mängi ennast kaardile!

Põhilised uuendused viimases versioonis (26.05) - Bussipeatused, Äksi meierei, ojad ja jõed nimetatud, väiksemaid parandusi.

Põhilised uuendused viimases versioonis (20.05) - Külade nimed suuremad, veekogude nimed, ajaloolised fotod, mõisad laiendatud, Kiruvere grupeeritud.

Viimases versioonis (14.05 18:00) - ümar loodusväärtuse foto, uue grupeeringu järgi jäi 1 nurk tühjaks, kuigi pilte tuli juurde, muististe reprod.

Projektijuhtimise-, kirjutamise asemel kujundan, panen üles ühe kaardiprojekti töös - vigu, õiendusi, valesid asukohti, ootan... palju asju veel nimekirjas, mida pole pinnapeale saanud, lisaks teine pool... Nagu näha, saavad kõik mulle saadetud muistised arvele võetud, töö käib, nõua uusimat versiooni, kujundus läheb lukku sügisel.

Kommentaare ei ole: