25.01.10

Mäo potentsiaal2008. aasta lõpul kommenteerisin Vana-Paide (Weissensteini) ajaveebis ühte turismiatraktsioonide teemat nii:

Mäol võiks asuda näiteks Mäo Loovküla - maanteetrassi äärde elamute, offissite, marketite, lõbustusparkide või tehaste arendmise asemel võiksid seal paikneda traditsioonilises või ökoloogilises võtmes ehitatud hooned, kus siis osutaksid teenust need, kes tahavad trassile välja paista või kellel esindust kesk-eestis ei ole, see oleks omalaadne mini-eesti, kihutad autoga mööda ja näed vabaõhumuuseumi, sellega on juba algust tehtud Statoilis asuva(asunud?) saunaga, kahju muidugi, et tankla rajamiseks lammutati ära hoone, milles kunagi Mäo algkool asus. Mäo üldises arengus ei saa ka muidugi dominanti, mõisa, ära unustada, olgugi, et Sakreti kollane torn paistab kaugemale, absurd on arendada klantsi jama sinna, kus tondilossid püsti.

Praeguseks on mainitud saun lammutatud aga alustatud massiivset teeehitust-õgvendust Mäo mõisa tagant. Uus suur tee juhib autodevoolu Mäost mööda aga keeruline ristmik võib suunata ka teepealt maha. Kui on põhjust maha keerata. Kunagine Mäo, kust mõisast on kahel korral ajaloos Paide linna valitsetud, kus kolmnurgal on toimunud kuulsad motokrossiüritused ning kus on asub mitu kiirsöögikohta ja kaks tanklat, ootab tõhusamat kindelpunkti, et oleks põhjust peatuda Eesti keskel, olulisel teederistil. Jätame mõisahoone keeruliste omandisuhete ja suure remondieelarvega jutust välja. Unustame söögikohad. Mõtleme suurelt ja lihtsalt. Mini-eesti idee on pea sama suur kui ergava seitsme Peetri loomelinnak, vabaõhuökomuuseum kiirtee ääres on põnev aga mitte nii lihtsalt teostatav. Võtame ühe olemasoleva tühja hoone ning mõtleme sinna kõik, mida võiks pakkuda ja müüa. Kust võiks alguse saada Mäo kui Eesti keskpunkti uus hiilgeaeg. Mitte ainult värav Mäole vaid kogu Järvamaale või Eestimaa teise poolde. Kui Kõue Rahva Maja ehitati, ei teadnud eriti keegi, mida ja kuidas seal tegema hakata, kõigil oli muidugi palju lennukaid ideid. Paljud ideed on praeguseks teostunud, palju juurde tulnud ja ootamas oma aega, aga mis põhiline, maja tuleb isemajandades ots-otsaga kokku ning pakub rahvastpaeluvaid asju. Kui selline asi on võimalik külaseltsi ja valla piires, võiks olla see teostatav ka maakonnakeskuses, suurima magistraali ääres. Et asi ära tasuks, peaks mõtlema müügile. Mäo kaubamärk võiks olla "Made in Estonia" - käsitööst loovmajandusproduktideni, turismitooted ja meened terve Eesti kohta. savi, puit, vilt, disain, kõige selle kohapeal tegemine, kursused ja õpe bussitäitele turistidele-õpilastele, spordiürituste taaselustamine - võimalused on piiritud Eestimaa keskpunktis. Mäo on tühi ja avar, ootab tegijat. Kusagilt peab pihta hakkama. Kuigi nimi on kummaline - Jaarmark, näen ma selles tugevat potentsiaali.

(kirjutasin mõteluse ühe Järvamaa projekti jaoks)

Kommentaare ei ole: