27.07.09

Paunküla Seltsi küladest

Kesse just ütles, et ta on 70 ja seega jummala poogen igasugusest külaliikumisest. Järgnevad Paunküla Seltsi külade kirjeldused tunnuslausetega saatis mulle Silvi Mägi, kel varsti 90 turjal. Võtke õppust!

LEISTU KÜLA – “HOIA LOODUST!”

PAIKNEB TARTU MAANTEELT ~48. KM JUUREST ITTA SUUNDUVA VOOSE-VETLA MAANTEEHARU ÄÄRES, ~ 7-13 KM KAUGUSEL TARTU MAANTEEST. HAJAKÜLA METSADE KESKEL. KÜLAS ON MUISTNE ASULAPAIK NING KIVIKALME.


LAANE KÜLA – “ MEENUTAME JA SÄILITAME MUISTSE KÜLA PÄRANDKULTUURI JA LOODUST!"

ASUB LEISTU KÜLAST EDASI VOOSE POOLE. LOODEST PIIRAB KÜLA LAIUV RIIGIMETS, KAGUST - PÕHJAKA RABA. MUISTSED HAJATALUD METSADE VAHEL. SÄILUNUD ON 9 TALUASET. KÜLAS PAIKNEB KIVIKALME. “ERNA” GRUPI JA METSAVENDADE VARJUMISE NING LAHINGUPAIGAD.
TUNNUSLAUSE


KIRUVERE – “NAUDI, KUID HOIA!”

ASUB PAUNKÜLA VEEHOIDLA IDASERVAS, ARDU JA PUUSEPA KÜLADE VAHEL, KÕRVENURGA KÜLA NAABRUSES. ERAKORDSELT KAUNIS ON KÜLA LOODUS: SAARTERIKAS VEEHOIDLA, KIRUVERE JÄRV, MÄED, PÕLISMETSAD JA PÕHJAKA RABA. MEELITAVAD MARJA – JA SEENEMETSAD, PAADILAENUTUSE JA ÖÖBIMISVÕIMALUSTEGA KALASORDI BAAS, NOORTEKESKUS JA KIRUVERE MUINASLAAGER. KÜLAS ON MUINASASULAPAIGAD, JA MAA-ALUNE KALMISTU. OLI KARJAMÕIS.


PUUSEPA KÜLA – “KÜLA – ÄRKA JA MÄRKA!”

ASUB KIRUVERE, LEISTU JA RÕÕSA KÜLADE VAHEL, PAUNKÜLA MÕISA KESKUSEST IDAS, LAANE KÜLA SUUNAS. ILUS HAJAKÜLA MÄE NÕLVADEL, AVARATE PÕLDUDE ÄÄRES. RAKKEMÄEL ON MUINASASULAPAIK JA MÕISA REHEPEKSUKÜÜNI SÄILMED. KÜLAS ON SAVI LEIUKOHAD JA MÕISA AJAL TÖÖTAS TELLISETEHAS. JÕEKALDAL OLI PIIRITUSEVABRIK, METSASERVAL - PUUTÖÖKODA, MILLEST KÜLA NIMI. KÜLA ELUSTUB NOORTE PEREDE KASVUGA.


PAUNKÜLA – “KÄI ÄRA JA TULE TAGASI!”

ASUB PIRITA JÕE JA TARTU MAANTEE KÕRVAL ~ 50 KM KAUGUSEL TALLINNAST. SIIN ON PAUNKÜLA MÕISA KESKUS, SELLE SÄLUNUD PEAHOONE JA MÕNED KÕRVALHOONED, SAMUTI “TAANI HINDAMISRAAMATUS” , NIMEGA “PANKYL” KIRJA PANDUD VANA KÜLA. SIIN ON TÄHISTATUD MUINASASULAPAIK, KALMEASE, HIIEMÄE ASUKOHT JA MÕISAAEGNE MAGASIAIT. 1941.AASTAL PÕLETAS HÄVITUSPATALJON POOL KÜLA.


SAE KÜLA – “AUSTA ESIVANAMAID JA NENDE TÖÖD!”

ASUB PAUNKÜLAST LOODES, KAHEL POOL PIRITA JÕGE, TARTU MAANTEE KÕRVAL, VOOSE-VETLA MAANTEE ALGUSE JUURES. KÜLAS ASUB KOSE KIHELKONNA VANIM, 17.SAJANDIL EHITATUD KOOLIHOONE “KORTENI MAJA” , JÕE KALDAL ON VANA VESIVESKI VAREMED JA PALVEMAJA ASUPAIK. VAJADUS ON KORRASTADA JA TÄHISTADA VANA KOOLI ASUKOHT.

Kommentaare ei ole: