31.07.09

Saarnakõrve mõisa häärber ja teisi rariteetseid pilteErmeliine Suviste läks kahe ja poole aastasena elama oma kasuvanemate juurde Saarnakõve mõisa. Häärberis elas ta 32. aastaseks, siis koliti Türi kihelkonda, kus ma täna teda kohtasin, tänud Saarnakõrve muuseumile kontakti eest! See on esimene foto Saarnakõve mõisa häärberist netis, teine on kartulivõtmise aegu, veidi on siin ka hoonet näha:Hiljem peksti majal aknad sisse, lagunes ja hääbus vaikselt see võimas kants, mille palgid võisid pärineda 17. sajandi lõpust, nagu võibolla ka Ojasoo mõisa peahoonel.

Leidsin ta albumist veel ühe Paide vaate:Ning soomusmasin Tasuja:Üks pilt ka tänasest, Lungu vesiveski:

5 kommentaari:

MART ütles ...

Kus see Saarnakõrve muuseum asub?
Kas selles esimesel fotol olevas häärberis ?

Juhan ütles ...

Häärberist on alles saared küla ja Mustla pool, eraalgatuslik muuseum asub Sarapuul, vanas aidahoones.

Anonüümne ütles ...

Pildid super!
Saarnakõrve kartulivõtu pilt on pealesõjaaegne, kuna auto on sõjaaegne või järgne GAZ-AA.

Juhan ütles ...

piltidel on kuuekümnendad jah, olge mehed, tooge kolmekümnendate vaated ERMi fotokogust välja!

Valdo Praust ütles ...

Muide, Saarnakõrve mõisa lähedale on Mellini 1790ndate aastate atlases märgitud kabelivaremed. Mingi ca 10 aastat tagasi sai mõisavaremeid külastades räägitud ühe kohalikuga, kes mainis, et kabel olevat paiknenud hilisema mõisa tuuliku kohal mõisasüdamest põhja pool. Et tuuliku kivikere olevat kabelit ümber ehitatud.

Hiljem, st 20. sajandil olla sealt veel vanu raidkive välja tulnud. Mina ei ole kahjuks selle koha peal ise käinud, tean paika vaid juttude järgi ja vanadelt kaartidelt.