15.01.09

Preedi mõisa peahoone - kas samal kohal ka minevikus?


Viskasin Preedi mõisasüdame kaardi aerofotode peale Maaametist ja Google Earthist, nii nalja pärast, et hoonete asupaiku uurida, kohal ma seal pole käinud, seega on puht teoreetiliselt keeruline midagi välja ajada, aga mulle tundub, et peahoone varemed fotol on veidi teise nurga all, kui kaardil, kaardi ja aerofoto asukohad panin paika kaardil asuva kompassi ja jõesängi järgi, mõõtkavaga võib-olla olen mööda pannud. Juhul, kui sild asus kunagi teise koha peal, panin kindlalt puusse. Üldiselt kattub minu praeguse hüpoteesi järgi vaid "väike majake" varemega aerofotol, kuigi kahtlane, kas ülejäänud hooned asupaika muutnud on.


Telefonikõne peale väike kaardi uuendus, peahoone peaks ikkagi sama koha peal olema, kompassi järgi suunda ma ei hakka muutma, olgu siis kahe peahoone, virtuaalse ja reaalse vundamendi vahe kuskil 15 kraadi, keegi on siin veel puusse pannud, kas kunagine kartograaf või ma ise, peahoone suurus ka ei klapi, jälle absurd, aga sobib peahoone tagune väljak (juurikapõld), sild, kusjuures vanal võimalikul kohal, viib otse peahoone kõrvale, mingi sisetunne paneb kokku kaardil loodes asuvad poolkaares majad ja aeroarheoloogilised tulemused:


Veel üks versioon:

Vaata mis saab kui mõisahoone sinisesse kasti tõstad. Nurk peaks olema õige.

Et peahoone on praeguse kõrval asunud? Kompass läheb viltu kusjuures koos jõega, nii, et peaks ikkagi NS suunast juhinduma, siin klapib tee E, muu ei klapi, kui kompass õigeks panna sellisel paigutusel, ei saa ka head nahka.


Teemat loe edasi Nahkanui lehelt.

4 kommentaari:

Hongmees ütles ...

Viimane on juba hea. Mõisahoone asukoht pole minu teada kolme sajandi jooksul muutunud. Praegu olemasolevate hoonetega ei maksa vana kaarti klapitada, sest need tunduvad olevat kõik uuemad. Kui välja arvata silla nihkumine, on vasakul servas olev poolkaar praegu Preedi mõisasüdames asuva pildiu järgi loogiline ning samuti praegune tee asukoht, mis jääb vanal kaardil enam-vähem mõisa aia eri blokkide vahele.

Hongmees ütles ...

See eelviimane on praegu kõige parem. :) Vaatame kas aeg toob nende kaartide ühetsulatamises mingit selgust! Muidu suur tänu! Sinu lahkel loal kopeerisin kõik pildid ja üllitan need oma ajaveebis!?

Juhan ütles ...

kuidagi peaks võimalikke versioone vähemaks tõmbama, eelviimane paistab tõele lähemal olevat.

Merka ütles ...

Pean Vanaema käest järgi küsima, ta pikaajaline kohalik elanik ning lapsepõlves elas ühes jõeääres asuvas majas, millest praeguseks on ainult varemed järgi. Eks annan teada, kui info käes :)