31.05.09

Mõned vanad maalid

madal rand Läänemaal, õli, hõbedane veljevärv, 1999-2000, erakogu Kapus

Autoportree puuna, vaadeldav kahtepidi, õli, segatehnika, 1999-2001, kusagil kuuri all

Head ujumishooaega!

Tarapala kalatiigid?:

Tarapala kelder-kabel:

Tarapala talukohal justkui oleks näha olematu hoone katuse vari:

Mustjärv Rõõsal:

29.05.09

Valdo Praust rokkis Väätsa Kodanikumajas

50% üritusel välja käidust oli nähtud juba Paides. Mida oli Valdol pakkuda uut? Mees oli valmis saanud muinasaja kaugteede kaardi, kunagi interpoleerin selle ka Tõnu Raidi analoogiga, mis põhineb samuti hüpoteesidel:

Teiseks oli ta kokku pannud Suure Harjumaa Kagutee, mis oli omal ajal ülitähtis ühendustee, marsruudil Paluküla-Kädva-Sonni-Rumbi-Riiali-Kõuna-Piiumetsa-Jõesilla-Nõmme-Väätsa-Röa-Reopalu-Paide:

Teelõik, mis mehel pildi peas kokku pani, asub Piiumetsast Läänes, rabas, kus pärandkultuurina märgitud taliteelõik osutus täidetud aastaringseks teeks! Nii et, tehke järele üks niisama võimas hüpotees!

Kose kihelkonna lõunaosa kohta sai ka ühtteist uut teada, näituseks üks slaid:

Lõppu üks link raamatut, mida kindlasti RR vaatama lähen:

http://ester.nlib.ee/record=b1535880~S1*est
http://ester.nlib.ee/record=b1534965~S1*est

Ning teine vaatenurk samale üritusele.

27.05.09

*****

Hakkab peale, pole vist ühtegi tuulevaikset ilma olnd see kevad, praegu läks elekter ära, shutting down.....

Jess, tuli tagasi, äärepealt oleks juba Jüriöö ülestõusu numbril helistanud.

Motobloki mured...

MTZ-05 listi tuli täna selline kiri:

Ai *****, ma pyhap. saati rondin umma motiplokki, ei tia kas um lõplikult ****** voi saa veel asja, panin uue karpa pääle, ***** sumpast ja õhufiltri august käivad leegid välja, kooleb mudkui kätte ära, süüde liig varajane aga hilisemaks ei anna ka enam keerata, täitsa nõutu ja eriti vihane - lõuksi kõigile, kyttepuud mädanevad metsas ja hää saematerjal sammuti ***** ******* teha ei oska, bela-moti-ploki-ants ka ytles et puhasta benafilter ära , mingu ***** *****, võtsin kogu mootori juba lahti, puhastasin kõik silindri kolvi klapid benapumbad möllud värgid puhusin läbi ei midagi, mingu need ka kukeleegule.

Õhtud Triigi mõisas

Praeguseks on maha võetud kuivakad puud, mis tähistasid teed barokiaja sissepääsu juures, ülal olev foto on ilmselt esimene fotograafia ajaloos, kus on näha mõisa loodepoolne sissepääs ilma puudeta. TLA kaardi pealt on näha (lilla markeering), et tegelikult algas antud sisse/väljapääsust otsesiht NNW suunal läbi mõisapargi otse Sääsküla peale, ehk sammaste all istudes võis näha kilomeetri kauguselt Rävalist tulijaid. Muidugi ka teistpidi - Sääskülast tulles või pargiradadel jalutades oli näha läbi sirge sihi barokiaegne sissepääs:

Peahoone perimeeter on võsast puhastatud, loodan, et praegu õitsvad elujõulised õunapuud kaugemal jäävad aednike kärpida ja alles:


Lapsepõlvest mäletan veel tohutusuurt õunaaeda peahoonest kagus, mis raadati hiljem põlluks, veel kümme aastat tagasi oli buldossiga kokkulükatud õunapuutüved näha. Väga hea valge klaari valik oli, nutsid ka endised Triigi kooli õpilased, kelle istutatud see aed oli.

Jägmine mõisahaldaja väljakutse paistab olevat tall-tõllakuuri katus, mille lagunemine on kelbast pihta hakanud, loodetavasti saadakse õigel ajal jaole, ehk veel see suvi. Antud hoonel on peal valu katusekivi, mis muudab terve krempli rakseks ja väga väärtuslikuks:

26.05.09

Raamatuuudis

Raamat Soome-ugri saamine
Enn Haabsaar

Kümmekond aastat tagasi tekitas iseõppinud ajaloolane (taustalt filoloog ja psühholoog) Enn Haabsaar (1943–2008) Eesti kutseliste ajaloolaste seas paraja tormi oma ootamatust vaatenurgast esitatud, kriitiliste ja intrigeerivate ideedega Venemaa ja soomeugri rahvaste varasest ajaloost, Vene riikluse kujunemisest jne. Ehkki teda toetasid mitmed meie ajalooteaduse korüfeed, tõrjus ajaloolaste tsunft autori uudsed seisukohad asjasse süvenemata kõrvale ja nõudis enne diskussiooni avamist nende põhjalikumat teoreetilist käsitlust. E. Haabsaar tegeleski sellega kogu järgneva kümnendi ja tema töö põhiline, kivi-, pronksi- ja rauaaega käsitlev osa on esitatud käesolevas raamatus. Teos käsitleb ladusas poleemilises laadis ja väga laial arheoloogilisel, keeleteaduslikul, etnoloogilisel, folkloorialasel, antropoloogilisel jne taustal soomeugri rahvaste päritolu, kujunemist, kultuurimõjusid, mütoloogiat ja mõttemaailma. Sisult põnevat ja vormilt üldarusaadavat teksti aitavad mõtestada arvukad pildid, kaardid ja skeemid.

25.05.09

Valgehobusemägi

Infotahvel Mägede külas Albu vallas Järvamaal, vaade vaatetornist, päris põhjalik ja detailne kaardirull Albu mõisamaade kohta on olemas Eesti Ajalooarhiivis, kümneid krüpteeritud sõnumeid kohanimedena - kui vaid keegi viitsiks lahti seletada...




Kristiina Ehin


vestab juttu 2005 septembris Järvamaal

Leide kõvakettalt





Tallinna Linnaarhiivis Hagemeistrite fondis on kõiksugu põnevat-huvitavat. Praeguse Paunküla maastikukaitseala järvede ümbruse kaarte, Paunküla mõisa vanemate omanike nimekiri, Triigi mõisa linnasetehase blueprint. Kas puuduv lüli Triigi viinavabrikute ajaloos?

Hale crash


Üks viimaseid fotosid, mida linnas elades tegin: algul oli kuulda kummivilet ja haledat mootori peenestamist, siis hullu laksu. Mingi bemm oli sõitnud vanarauaks kaks skorpat ja veel mingi panni, bemmist kukkusid välja mõned parmud, kes ennast püsti ajasid, panid leekima igasse ilmakaarde, neil käes olevatest kilekottidest kukkus välja ja purunes alkoholipudeleid. Hiljem põrises genekas crash saidis hommikuni.

Arcade




Seda Purdi mõisaalleed on kirjeldanud Tõnu kui tunnelit maale - TLN poolt tulles keera TRT maanteelt vasakule Anna kiriku juurest. Neid pilte tehes, aastal 2005, sõitsin oma esimesele tööpäevale uues kohas.

24.05.09

Tänane leid taevast

ES-ECG, sihtkoht tundus olevat RÄV

23.05.09

Limbazu Rajons


Kirjasaatjad saadavad ühe foto Põhja-Läti mingi regiooni turismikaardist.
Kahetsen, et mul ei olnud võimalik pilti teha, kui hiljuti Rakverre sõitsin. Tee peal nägin ka üht suurt turismikaarti, võimalik, et Lääne-Virumaa kaart, mis oli paigutatud mingi 4-meetriste postide otsa, et isegi mina pidin pea suht kuklasse ajama. Tea, kas kartsid graffitimehi? Kui järgmine kord sinna kanti sõit on, teen selle pildi Su jaoks ära. Eriti hea, kui keegi veel kaasas ka oleks, et just proportsioonid tajutavad oleksid :D

Tipp pankur

= Tipp punkar

Kose-Uuemõisa kaardi fragmente

Neuhof üldkaardil 1909: Kose kihelkonna piir N (Pickver), piirideks Meks, Alt Harm, Neu Harm (Alansi), Habbat (Kirriwal), Machters, Orrenhof

EHA 3724-4-114: rull koosneb kümnest pikast kaardist, aastal 2005 olen sellest pildistanud fragmente: Neuhof mõisasüda-Siniallika-Leva järv-Kuivajõe-Kose Risti-Saula jne.






Ehe on ehe

22.05.09

Täna kisub

jälle tormiks
õnneks kartul
on maas

Põnev ajalooüritus!


Järgmisel neljapäeval (28. mai) kell 19 esineb Valdo Praust Väätsa kodanikumajas ettekandega keskaegsest teevõrgust. ca. 70% pidi see kattuma Paide ettekandega, aga on ka uusi asju, sh on mees valmis teinud 11. sajandi Eesti teedevõrgu kaardi (Aitüma Rainerile infolekke eest).

Vaikiva kokkuleppe alusel Valdoga on meest oodata Kõue Rahva Majja 2009 sügisel, kus ta manab kuulajate ette teedevõrgumustri, mille keskmeks Hof Kau ja Ojas By-NeuHarm.

21.05.09

Kelle lennuk?

Äikesepilvi trotsides teeb üks väikelennuk Triigi kohal tiire, ES-ECE:


Hiljem kadus äiksepilve sisse... Hetkel sajab võimast vihma, kuigi Paunküla-Silmi saavad vist suuremagi sahmaka.

20.05.09

Hof Kau, printemps 2009

Selliseid vaateid, mis tänu kahele võsaraiujale mõisa ümber avanenud on, ei ole nähtud pikka aega, pildil barokiaja sissepääs teega treppi, kolm kuiva puud vasakul omaaegset teed tähistades vajuvad samuti lähiajal ajalukku, ülal.

Pinnaseproove tehes selgus hoone vanima, keskaegse keldriga osa juures üüratuid raudkive olevat ka pooleteise meetri sügavusel:

Keldri perimeeter on puhastamisel, töös on ka tallid.

Aarne Kivistik - valge arheoloog


Kui tahate tuhnijate vägitegudele kaasa elada, saate kiigata militaarfoorumisse, kus dektorikeelustamise rubriigist on saanud tuusalt feimi seesama bloog. Militaartüübid, tehke palun oma lingid siia korda!

Kasutajale "Arheoloog" sekundeerin Aarne Kivistikku toetava tõestusega, et 2005. aastal Harmis väljas olnud potikillud on jõudnud teaduslikku publikatsiooni, kui viitsiks oma vintidel tuhnida, võiks välja panna terved näitused.